۰۲۱-۲۲۰۶۹۲۴۲
info@mftict.com

مایکروسافت، ویندوزفون 8.1 را کُشت

چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶

سیستم عامل موبایلی ویندوزفون که در سال 2010 جایگزین ویندوز موبایل مایکروسافت شد به منظور رقابت با Ios اپل و اندروید تلاش های بسیاری کرد و تا کنون در سه نسخه اصلی 7 ، 8 و 10 عرضه شده که نسخه 8 آن نیز خود به دو نسخه 8 و 8.1 تقسیم میشود.

البته نسخه 8.1 و 10 تغییرات بسیار بزرگی نسبت به دو نسخه اولیه داشتند یا بهتر است بگوییم بسیار هوشمندتر شدند. برای مثال دستیار صوتی هوشمند کورتانا در ویندوز فون 8.1 اضافه شد.

به هر حال مایکروسافت قصد دارد تنها 3 سال پس از ارائه آخرین بروزرسانی مهم ویندوزفون 8.1 پشتیبانی از آن را متوقف کند و این در حالی است که 80 درصد از کاربران ویندوز فون از نسخه های 7 ، 8 و 8.1 استفاده میکنند.

این در حالی است که کاربران ویندوزفون 7 امکان بروزرسانی به ویندوز فون های بالاتر را ندارند ولی دارندگان ویندوزفون 8 و 8.1 میتوانند به ویندوزفون 10 مهاجرت کنند.

 

ویندوز 10 موبایل چه عاقبتی خواهد داشت؟

اما با توجه به استقبال بسیار کم از نسخه های موبایلی ویندوز به وسیله کاربران این احتمال وجود دارد مایکروسافت در آینده ای نه چندان دور  مثلا سال آینده میلادی  پشتیبانی از ویندوز 10 موبایل را نیز متوقف کند ، البته گفتنی است به تازگی این شرکت بروزرسانی Windows 10 Mobile Creators را برای آخرین نسخه ویندوزفون ارائه کرده است، ولی عدم استقبال به معنای ضرردهی برای قسمت موبایل مایکروسافت است ، چیزی که هیچ شرکتی دوست ندارد و شاید به تغییر رویکرد کلی مایکروسافت برای خداحافظی با ویندوزفون منجر شود.

برخی از کارشناسان معتقدند مایکروسافت  در آینده از رقابت با گوگل و اپل در حوزه سیستم عامل موبایل  خارج شود ولی برخی دیگر با خوشبینی ، این احتمال را میدهند  با قدرتمند ترشدن  سخت افزار های موبایلی، این شرکت بتواند تمام قابلیت های ویندوز دسکتاپ را در گوشی ها ارائه کنند ، اتفاقی که در تبلت ها افتاد و استقبال بسیار خوبی از سرفیس های مایکروسافت